Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rozbili więzienie w Miechowie

Data publikacji: 2018-04-26, Data modyfikacji: 2018-04-27
A A AWydrukDrukuj  
 
W 73. Rocznicę rozbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więzienia PUBP w Miechowie Urząd Miasta i Gminy w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu zorganizowały dla uczniów szkół z terenu Miechowa i okolic edukacyjną Grę Miejską „Rozbijmy więzienie w Miechowie!”. Celem gry było zapoznanie uczestników z historią miechowskiej Armii Krajowej i losami jej żołnierzy w okresie okupacji niemieckiej oraz w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Armii Czerwonej. Szlak gry wiódł na teren byłego getta, a także do niemieckiego aresztu Kriminallpolizei. Następnie uczniowie udawali się w miejsca, w których upamiętniono akcje zbrojne Armii Krajowej w Miechowie (egzekucja wyrokiem Podziemnego Sądu Specjalnego na Kazimierzu Nowaku vel Noaku w dniu 23 czerwca 1943 r. czy też pod tablicę w Bazylice Bożogrobców upamiętniającą wyzwolenie spod okupacji niemieckiej przez AK w Inspektoracie „Maria” ponad 1000 km ² obszaru powiatu w lecie 1944 r.).  Następnie uczniowie udali się na wzgórza widokowe na obecnym osiedlu Sikorskiego, skąd obserwowali rekonstruowane bunkry niemieckie na drodze do Charsznicy i na cmentarz parafialny, na którym dokumentowali kwatery wojenne. Stamtąd ruszyli do dawnego więzienia PUBP w Miechowie, gdzie pod okiem rekonstruktorów historycznych z GRH Wrzesień 39’ wykonywali ćwiczenia z pomocy medycznej opatrując uwolnionych więźniów. Ostatnim zadaniem było patrolowanie w rejonie ulicy Jagiellońskiej 7, gdzie mieściła się siedziba UBP w Miechowie. Tam zatrzymani do kontroli przez patrol MO kierowani byli do Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie wypełniali ankietę celem ujawnienia. Ostatecznie najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież z klasy gimnazjalnej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie. Ostateczne wyniki gry wyglądają następująco: 1. Patrol „Miechowici” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. 2. Patrol „Jaksianki” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach. 3. Patrol „Zośka” ze Szkoły Podstawowej w Pstroszycach. 4. Patrol „Nil” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. 5. Patrol „Nieczuja” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. 6. Patrol „Błyskawica” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie. Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom, dziękujemy nauczycielom oraz naszym partnerom, z którymi przygotowaliśmy naszą edukacyjną grę historyczną. Składamy również podziękowanie Państwu Gaździckim za udostępnienie ogrodu uczestnikom naszego przedsięwzięcia. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania! Fot. UGiM, Muzeum Ziemi Miechowskiej

Pełna treść wiadomości na: miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/rozbili-wiezienie-w-miechowie/rss/
UM Miechów, Źródło artykułu: miechow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
miechowski

Powiat miechowski – powiat w Małopolsce, ze stolicą w Miechowie. Zaliczamy do niego gminy Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów oraz miasto Miechów.

Powiat ma charakter rolniczy, ale wiele zabytków architektury sakralnej i świecie zwabia turystów do spędzenia wolnego czasu właśnie w tym regionie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słynne pole bitwy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w gminie Racławice lub renesansowy zespół pałacowy na wzgórzu na Mirowie w gminie Książ Wielki. Sam Miechów należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo aglomeracji krakowskiej pozwala na bardzo łatwy dojazd do powiatu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola