Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rocznica Pacyfikacji Mieszkańców Nasiechowic

Data publikacji: 2018-06-05, Data modyfikacji: 2018-06-07
A A AWydrukDrukuj  
 
4 czerwca 2018 r. przy Mogile Zbiorowej Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Nasiechowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. Rocznicę Pacyfikacji Mieszkańców wsi. Z tej okazji została odprawiona msza święta z udziałem orkiestry dętej z Nasiechowic, którą sprawował ks. Marek Wieczorek, proboszcz parafii.  W drugiej części obchodów wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Pojałowicach, którzy przygotowali program artystyczny nawiązujący do tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat, kiedy to Niemcy dokonali pacyfikacji okolicznej ludności. Każdego dnia tablica na mogile opowiada o bestialstwie hitlerowców, którzy zamordowali prawie 140 mieszkańców okolicznych wsi, natomiast co roku – 4 czerwca - uczniowie przygotowują żywą lekcję historii przypominającą okrucieństwa, jakie niesie ze sobą wojna i uświadamiają, jak cennym darem jest pokój, wolność i suwerenność. Wyczytując nazwiska osób wymordowanych, młodzi ludzie dali żywe świadectwo tamtych dni i obiecali, że „tutaj o Was nikt z nas nie zapomni ! Zaśpiewamy pieśń, która krwawą historię przypomni i nie pozwoli, by ta mogiła trawami porosła!”. Montaż słowno – muzyczny zakończył efektowny ”taniec flagi” w wykonaniu najstarszych uczniów Szkoły Podstawowej w Pojałowicach. Gospodarze uroczystości Dariusz Marczewski - Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Rada Sołecka Nasiechowic oraz: Radny Sejmiku Małopolskiego Adam Domagała, Przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Czekaj, przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu, Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej, ZHP i uczniowie Szkoły Podstawowej w Pojałowicach złożyli kwiaty. Przed pomnikiem zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć  zamordowanych mieszkańców Nasiechowic.

Pełna treść wiadomości na: miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/rocznica-pacyfikacji-mieszkancow-nasiechowic/rss/
UM Miechów, Źródło artykułu: miechow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
miechowski

Powiat miechowski – powiat w Małopolsce, ze stolicą w Miechowie. Zaliczamy do niego gminy Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów oraz miasto Miechów.

Powiat ma charakter rolniczy, ale wiele zabytków architektury sakralnej i świecie zwabia turystów do spędzenia wolnego czasu właśnie w tym regionie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słynne pole bitwy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w gminie Racławice lub renesansowy zespół pałacowy na wzgórzu na Mirowie w gminie Książ Wielki. Sam Miechów należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo aglomeracji krakowskiej pozwala na bardzo łatwy dojazd do powiatu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola