Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miechowskie obchody stulecia odzyskania niepodległości

Data publikacji: 2018-11-13, Data modyfikacji: 2018-11-14
A A AWydrukDrukuj  
 
11 listopada 2018 roku w Miechowie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgromadzeni na rynku mieszkańcy Miechowa oraz przybyli goście wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Wyjątkową oprawę święta zapewnił także liczny udział pocztów sztandarowych reprezentujących zakłady pracy, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, służby mundurowe, kombatantów, harcerzy i Ochotnicze Straże Pożarne. O godzinie 11.30 w miechowskiej bazylice została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Kanonik Stanisław Latosiński. Podczas nabożeństwa zagrały wspólnie orkiestry dęte z gminy Miechów: "Sygnał", "Hejnał"" i "Nasiechowianka". One też, po zakończeniu mszy, wykonując patriotyczne utwory, poprowadziły kolumnę marszową przed pomnik z Orłem. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, zagrano sygnał Wojska Polskiego pt. "Słuchajcie wszyscy" i uroczyście wciągnięto flagę na maszt. Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych Województwa Małopolskiego, Gminy i Powiatu Miechowskiego oraz liczne delegacje.   Kolejna część uroczystości odbyła się w Domu Kultury, gdzie burmistrz Dariusz Marczewski podziękował Miechowianom oraz obecnym gościom za wyjątkowo liczny udział w obchodach. Szczególne podziękowanie, burmistrz skierował do instytucji i osób, które zaangażowały się w bieżącym roku w przygotowanie na terenie naszej gminy wydarzeń patriotycznych związanych z jubileuszem stulecia. Spotkanie było również okazją do wręczenia Odznak Honorowych Województwa Małopolskiego – Krzyży Małopolski, którego dokonał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak w obecności radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego – Adama Domagały oraz Burmistrza Miechowa Dariusza Marczewskiego. Złotą Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski otrzymali: Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Falniowie- Pan Andrzej Gajos oraz Pan Jerzy Zynek, miechowski przedsiębiorca. Piękny koncert pieśni patriotycznych wykonała orkiestra szkolna i chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. K. Ogińskiego w Miechowie pod dyrekcją Pana Sławomira Michaldo. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie z udziałem solistów Opery Krakowskiej i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie: Jacka Ozimkowskiego, Krzysztofa Kozarka i Marty Mołodyńskiej - Wheeler. Na tę okoliczność przygotowano śpiewniki, w których znalazły się najbardziej znane pieśni patriotyczne. Miechowskie uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości prowadzili: Władysław Mastrzykowski oraz Komendant Gminny ZOSP – Wiesław Manterys. Delegację flagową tworzyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie. Organizatorem obchodów był Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Starosta Miechowski.

Pełna treść wiadomości na: miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/Miechowskie-obchody-stulecia-odzyskania-niepodleglosci/rss/
UM Miechów, Źródło artykułu: miechow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
miechowski

Powiat miechowski – powiat w Małopolsce, ze stolicą w Miechowie. Zaliczamy do niego gminy Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów oraz miasto Miechów.

Powiat ma charakter rolniczy, ale wiele zabytków architektury sakralnej i świecie zwabia turystów do spędzenia wolnego czasu właśnie w tym regionie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słynne pole bitwy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w gminie Racławice lub renesansowy zespół pałacowy na wzgórzu na Mirowie w gminie Książ Wielki. Sam Miechów należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo aglomeracji krakowskiej pozwala na bardzo łatwy dojazd do powiatu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola