Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Marszałek Piłsudski i jego Kasztanka

Data publikacji: 2018-09-08, Data modyfikacji: 2018-09-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę społeczeństwo Miechowa upamiętniło 8 września 2018 roku Przemarsz I Kompanii Kadrowej i przekazanie Józefowi Piłsudskiemu Kasztanki. Legendarnego konia Kasztankę podarowano dowódcy I Kompanii Kadrowej na miechowskim Rynku 9 sierpnia 1914 roku. Ksiądz Michał Piskorek poświęcił tablicę, a uroczystego odsłonięcia dokonali Miechowianie, którym przewodzili miechowscy samorządowcy: Dariusz Marczewski – Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Adam Domagała – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zenon Czekaj – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Janusz Patyna – reprezentujący Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Zaproszeni na tę uroczystość muzycy ze  Szkoły Muzycznej w Czasławiu koło Myślenic – nauczyciel Eugeniusz Sokół wraz ze swoim uczniem  Rafałem Cyganem – wykonali na instrumentach dętych: trąbce i  sakshornie tenorowym kilka patriotycznych utworów m. in. Marsz Pierwszej Brygady. Liczną grupą uczestniczącą w odsłonięciu tablicy stanowili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie, które było organizatorem tego wydarzenia i finansowym sponsorem osadzenia tablicy na murze. Tablicę ufundowali członkowie TPS Bronisław Nowak i Jarosław Mudyn, którzy sfinansowali zarówno jej wykonanie jak i projekt autorstwa krakowskiej rzeźbiarki Małgorzata Stańczyk. Miechowską młodzież, która uczestniczyła w odsłonięciu tablicy i złożyła kwiaty przy pomniku upamiętniającym poległych w bitwach o wolność, godnie reprezentowali uczniowie z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Miechowie. Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie młodzież często oddawała swoje młode życie w walkach o WOLNĄ POLSKĘ! Pamiątkową tablicę osadzono na elewacji narożnego budynku przy ul. Józefa Piłsudskiego, którego współwłaścicielami są: Marek Ziemnicki oraz Wiesława i Grzegorz Rzepeccy. 

Pełna treść wiadomości na: miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/marszalek-pilsudski-i-jego-kasztanka/rss/
UM Miechów, Źródło artykułu: miechow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
miechowski

Powiat miechowski – powiat w Małopolsce, ze stolicą w Miechowie. Zaliczamy do niego gminy Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów oraz miasto Miechów.

Powiat ma charakter rolniczy, ale wiele zabytków architektury sakralnej i świecie zwabia turystów do spędzenia wolnego czasu właśnie w tym regionie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słynne pole bitwy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w gminie Racławice lub renesansowy zespół pałacowy na wzgórzu na Mirowie w gminie Książ Wielki. Sam Miechów należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo aglomeracji krakowskiej pozwala na bardzo łatwy dojazd do powiatu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola