Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

75. rocznica zbordni na rodzinie Baranków

Data publikacji: 2018-03-16, Data modyfikacji: 2018-03-21
A A AWydrukDrukuj  
 
15 marca 2018 r. w Miechowie odbyły się obchody poświęcone pamięci zamordowanej przez hitlerowców rodziny Baranków z Siedlisk i ukrywanych przez nich Żydów. Na tę okoliczność w kościele św. Barbary na cmentarzu w Miechowie odprawiona została msza święta. Podczas nabożeństwa homilię wygłosił Ksiądz kapelan Stanisław Latosiński.Po mszy organizatorzy obchodów: Dariusz Marczewski - Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Michał Biernacki - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków Cmentarnych w Miechowie złożyli kwiaty, na grobach zamordowanych, a ks. Stanisław Latosiński odmówił modlitwę. W miniony czwartek, podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele miechowskiego samorządu, stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków Cmentarnych, członkowie rodziny Baranków, młodzież szkolna i miechowscy harcerze. 15 marca 1943 roku niemieccy żandarmi zamordowali Wincentego i Łucję Baranków oraz ich dwóch synów Tadeusza i Henryka. Zginęli także ukrywający się u nich czterej Żydzi. Nazajutrz zamordowano jeszcze macochę Wincentego, Katarzynę.W lipcu 2012 roku rodzina Baranków została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Rok później, Wincenty, Łucja i Katarzyna Baranek zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pełna treść wiadomości na: miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/75-rocznica-zbordni-na-rodzinie-Barankow/rss/
UM Miechów, Źródło artykułu: miechow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
miechowski

Powiat miechowski – powiat w Małopolsce, ze stolicą w Miechowie. Zaliczamy do niego gminy Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów oraz miasto Miechów.

Powiat ma charakter rolniczy, ale wiele zabytków architektury sakralnej i świecie zwabia turystów do spędzenia wolnego czasu właśnie w tym regionie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słynne pole bitwy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w gminie Racławice lub renesansowy zespół pałacowy na wzgórzu na Mirowie w gminie Książ Wielki. Sam Miechów należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

Bliskie sąsiedztwo aglomeracji krakowskiej pozwala na bardzo łatwy dojazd do powiatu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola